niedziela, 22 marca 2020

Obywatel Sportowiec #1 - Gest, którego zabrakło

Długo zastanawiałem się, czy tworzyć tę rubrykę. Od początku bowiem na moim blogu starałem się unikać polityki, nawet biorąc pod uwagę, jak bardzo, niestety, niektóre sprawy sportowe są od niej zależne. Ostatecznie jednak jestem dziennikarzem i nic co dziennikarskie nie jest mi obce. W tym miejscu postanowiłem trochę kontrolować i zarazem opiniować działania naszych państwowych organów w dziedzinie sportu.

Dzisiejszy wpis chciałbym poświęcić sprawie związanej z wczorajszym dniem. Sprawy, która doczekała się trzech interpelacji i jednego zapytania poselskiego.


Być może do części, a może i do większości z was, dotarły wczoraj zdjęcia waszych znajomych w kolorowych skarpetkach. Tym skromnym gestem internauci obchodzili Światowy Dzień Zespołu Downa, pokazując swoją solidarność z osobami dotkniętymi tą przypadłością. Niedawno sportowcami cierpiącymi na tę chorobę zainteresowali się polscy politycy.

W lutym do minister sportu wpłynęły trzy interpelacje i jedno zapytanie dotyczące udziału reprezentacji Polski w II Światowych Igrzyskach Osób z Zespołem Downa Trisome Games 2020. A dokładniej finansowania tego startu. Posłów (a konkretnie posłanki, gdyż pod wszystkimi czterema dokumentami podpisały się wyłącznie panie) zainteresowała bowiem informacja Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie SONI o odmowie finansowania wyjazdu naszej reprezentacji do Turcji przez ministerstwo.

Sprawa miała dość banalne wyjaśnienie - wniosek złożony przez Fundację (dotyczący promocji sportu osób niepełnosprawnych - zgodnie z ustawą o sporcie Fundacja nie jest bowiem organizacją mającą prawo nominowania reprezentacji Polski) został odrzucony z przyczyn formalnych, wobec czego nie mógł być rozpatrywany pod kątem merytorycznym. W dodatkowym naborze wniosków do Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2020 roku o dofinansowanie startu 24-osobowej reprezentacji Polski ubiega się Związek Stowarzyszeń Sportowych "Sprawni-Razem", a także sama Fundacja SONI zgłosiła ponowny wniosek o dofinansowanie zadania pn. promocja sportu osób niepełnosprawnych. Ogłoszenie wyników miało nastąpić 27 marca, czyli w najbliższy piątek, jednak ostatecznie zostało przeniesione na 9 kwietnia.

Sprawa jest zatem wciąż otwarta, oby zakończona pomyślnie dla naszych sportowców, bez żadnych przeszkód biurokratycznych. Tym większe nadzieje należy wiązać z tym, że - już dzień po udzieleniu wyczerpujących odpowiedzi w tym temacie - na swojej stronie ministerstwo przekazało informację o tym, jak bardzo wspiera sportowców z Zespołem Downa, m.in. we współpracy ze wspomnianym Związkiem Stowarzyszeń Sportowych "Sprawni-Razem". Wsparcie wyrażone w liczbach, nazwach programów i funduszy, czyli przedstawiające jedynie "suche" dane.

Gdzie bowiem znalazło się wsparcie mentalne dla tych sportowców podczas wczorajszego dnia? Już nawet nie chodzi mi o kolorowe skarpetki, choć pewnie nikt by się nie oburzył na taki mało formalny, a jednak sympatyczny obrazek w kanałach społecznościowych ministerstwa (czy może samej pani minister, od niedawna udzielającej się na Twitterze). Ale w sytuacji, gdy ministerstwo tuż przed podjęciem tej kluczowej decyzji chwali się liczbami okauzjącymi ich wsparcie, już dziewięć dni później zabrakło nawet małej wzmianki o sportowcach z Zespołem Downa w dniu solidarności z nimi - szkoda tej zmarnowanej szansy na miły gest.

Źródła:
Interpelacje poselskie nr 2235, 2259 i 2411 oraz zapytanie nr 292 wraz z odpowiedziami
https://www.gov.pl/web/sport/ministerstwo-sportu-wydluzylo-terminy-skladania-i-rozpatrzenia-wnioskow-na-zadania-z-zakresu-upowszechniania-sportu
https://www.gov.pl/web/sport/ministerstwo-sportu-wspiera-zawodnikow-z-zespolem-downa

Światowe Igrzyska Osób z Zespołem Downa Trisome Games odbywają się raz na cztery lata. Pierwsza edycja miała miejsce w lipcu 2016 roku we Florencji. Tegoroczne zawody rozegrane zostaną w Antalyi. Z powodu pandemii koronawirusa przełożono je na październik. Reprezentacja Polski w tym roku ma zadebiutować na tej imprezie.

1 komentarz:

  1. Bardzo dziękuję za zainteresowanie i podjęcie naszego tematu na blogu:) Każde zainteresowanie, komentarz, utwierdza nas w przekonaniu, by działać, pytać, prosić i nieustawać w "boju" o umiejscowienie zawodników z zespołem Downa w strukturach sportu wyczynowego. Będziemy dalej zamęczać o to ministerstwo i prosimy o kibicowanie:) Pozdrawiam seredcznie, Paulina Gadomska-Dzięcioł

    OdpowiedzUsuń

Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy, które uzna za obraźliwe wobec siebie lub innych osób.