wtorek, 31 grudnia 2019

Młodzież na podbój Lozanny - zapowiedź III Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży

Nieco ponad tydzień dzieli nas od pierwszego olimpijskiego wydarzenia roku 2020 - III Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży - Lozanna 2020. Polska reprezentacja, którą w poniedziałek ogłosił PKOl, liczyć będzie 45 zawodników. Zapraszam na krótką zapowiedź nadchodzącej imprezy.

fot.: Bob Martin - OIS/IOC

Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie to stosunkowo młody projekt - pierwsza letnia edycja odbyła się w sierpniu 2010 roku w Singapurze, a dwa lata później Innsbruck zorganizował debiutancką wersję zimową. W polskiej telewizji YOG (z angielskiego "Youth Olympic Games") zadebiutował w 2018 roku, kiedy to Eurosport i TVP Sport przeprowadziły kilka transmisji z Buenos Aires. W tym roku jedynie stacja zarządzana przez Discovery będzie pokazywać skromną część zmagań alpejczyków w Lozannie.

Do stolicy Ruchu Olimpijskiego (wszak to właśnie w tym mieście u wybrzeży Jeziora Genewskiego swoją siedzibę ma MKOl) pojadą duże talenty i nadzieje polskiego sportu zimowego. Kadrą biegaczek i biegaczy opiekować się będzie nasza Królowa Nart, Justyna Kowalczyk. Wraz z trzykrotną mistrzynią olimpijską do Szwajcarii wybiorą się Karolina Kaleta, Karolina Kukuczka i Hanna Popko oraz Robert Bugara, Sebastian Bryja i Piotr Sobiczewski.

W najbardziej emocjonującej dla Polaków dyscyplinie, skokach narciarskich, wystawimy czworo reprezentantów - Adam Niżnika, Jana Habdasa, Wiktorię Polanowską i Wiktorię Przybyłę, których wsparciem trenerskim otoczą Wojciech Topór i Wojciech Tajner. Ten ostatni będzie mógł zasięgać też rady swojego kuzyna, olimpijczyka z Salt Lake City, Tomisława, który jedzie do Lozanny w roli trenera dwuboistów - Mateusza Jarosza i Bartłomieja Klimkowskiego. Narciarską kadrę zamykają alpejczycy Gabriela Hopek i Bartłomiej Sanetra, których prowadzić będą Marcin Hopek i Wojciech Szamota.

Znanych nazwisk w sztabie szkoleniowym nie zabraknie wśród biathlonistów - Agnieszka Cyl i Rafał Lepel jeszcze w tej dekadzie rywalizowali na trasach Pucharu Świata, a teraz wraz ze wsparciem swojego dawnego kolegi z tras Mirosława Kobusa w roli serwismena, nadzorują postępy swoich następców. Ich podopiecznymi w Lozannie będą Anna Nędza-Kubiniec, Justyna Panterałka, Klaudia Topór, Konrad Badacz, Jan Guńka i Marcin Zawół.

Olimpijski debiut Polska zaliczy w curlingu. Trenowana przez Damiana Hermana drużyna z Warszowic wygrała turniej kwalifikacyjny do YOG i pojedzie do Lozanny w składzie: Klaudia Szmidt, Dominik Szmidt, Monika Wosińska (skip), Robert Kamiński.

Po zamieszaniu związanym z kadrą seniorską, nadzieją na odzyskanie twarzy przez Polski Związek Bobslei i Skeletonu są juniorzy. W Lozannie zobaczymy Oskara Langowskiego w monobobie (trener Norbert Foltin) oraz skeletonistkę Zuzannę Klocek (trener Oleg Polyvach). W rynnie pojawią się też nasi saneczkarze - Anna Bryk, Nikola Domowicz, Dominika Piwkowska, Marcin Kiełbasa, Kacper Imiołek oraz Łukasz Maćkała - których poprowadzą Andrzej Śmierzchalski i Lesław Poręba.

Swojej reprezentacji nie wystawimy w hokeju na lodzie, gdyż drużyny narodowe występować będą jedynie w odmianie pięcioosobowej. Aż sześcioro Polaków zobaczymy jednak w nowatorskim formacie dla trzyosobowych drużyn - Anna Kot, Alicja Mota i Alicja Sowa regularnie występują w Polskiej Lidze Hokeja Kobiet, a tuż przed wylotem do Lozanny wezmą udział w mistrzostwach świata do lat 18 dywizji IB w Katowicach. W męskim turnieju wystartują Aleks Menc, lider statystyk strzeleckich wśród młodzików w okręgu śląskim, Jakub Trzebunia oraz Jakub Michalski. Wspierać ich będą trenerzy Tobiasz Bigos i Sebastian Owczarek.

Ważnych nazwisk nie zabraknie też w Misji Olimpijskiej - szefem będzie Konrad Niedźwiedzki, który funkcję tę pełnił już podczas ubiegłorocznego olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy w Sarajewie, a wspierać go będzie m.in. członkini Komisji Zawodniczej Europejskich Komitetów Olimpijskich Luiza Złotkowska. Pełen skład delegacji Polski na igrzyska TUTAJ.

Niestety, jak to już w naszym polskim piekiełku bywa, nie zabrakło kontrowersji związanych z nominacjami. Polska zrezygnowała z miejsca wywalczonego w łyżwiarstwie figurowym w konkurencji solistek, które miała wykorzystać najwyżej sklasyfikowana w krajowym rankingu wśród zawodniczek z dopuszczanych roczników (2003-2004) Amelia Rams. Szerzej o sytuacji można przeczytać na Twitterze specjalizującej się w tej dyscyplinie dziennikarki, Agnieszki Musiał.

Polska wciąż czeka na pierwszy medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży - do tej pory jedynie panczenistce Karolinie Gąseckiej udało się powrócić z tej imprezy z krążkiem, który wywalczyła cztery lata temu w Lillehammer w mieszanej narodowościowo drużynie sprinterskiej z Holenderką Elisą Dul, Amerykaninem Austinem Klebą i Kazachem Anwarem Muchamadejewem.

Igrzyska trwać będą w dniach 9-22 stycznia. Wraz z zespołem Totallympics Media planujemy tekstowe relacje na żywo oraz codzienne podsumowanie najciekawszych wydarzeń w formie podcastu, a także typer na naszym "mateczniku", czyli forum Totallympics. Ponadto na tym blogu będę starał się zamieszczać informacje z występów naszych reprezentantów, a dla zainteresowanych kulisami pracy dziennikarza zachęcam do śledzenia mojego bloga na żywo, który pojawi się wraz z początkiem igrzysk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy, które uzna za obraźliwe wobec siebie lub innych osób.